Loading

Republic of Polish CollectorsOdprawa celna/VAT po 1 lipca 2021 (moje doświadczenie)

• Tomala
    TomalaRegular Boarder • lv7
    Offline6 replies
    5 months ago • Updated 5 months ago
    Cześć, przedstawiam moje doświadczenie z odprawą celną/VAT po zmianach w prawie po 1 lipca 2021, może komuś się przyda bo sam się zacząłem martwić, że gdzieś mi paczka zaginęła w Polsce.

Opis dotyczy dwóch paczek (z AmiAmi oraz Mandarake), obie wysłane jako airmail (wartość poniżej 150 euro). Paczki były wysłane około tygodnia od siebie jednak trafiły do kraju dzień po dniu. W WER Warszawa zostały wstępnie skontrolowane i przekazane do lokalnego urzędu celnego (w moim przypadku Pruszcz Gdański).

Wszystko na razie wyglądało po staremu. Jednak po dotarciu do tego punktu przez tydzień był status "Nadejście Terminal Przeładunkowy", po tym była kontrola celna która również trwała około tygodnia. Wcześniej cały proces w tym punkcie trwał góra 2-3 dni.

Dziś odebrałem paczki (awizo), nie ma już naklejonych wartości opłat z vat/cło na paczkach, teraz kwoty do zapłaty są w systemie, płaciłem za dwie paczki na raz i z moich wyliczeń wychodzi że tylko zapłaciłem raz opłatę za skontrolowanie paczek.

Na poczcie zapytałem się również o paczki spoza UE powyżej 150 euro, bo wg FAQ z strony PP:
    PP13. Co muszę zrobić, by Poczta mogła dokonać zgłoszenia celnego w moim imieniu?

[...]

Adresat przesyłki o wartości powyżej 150 do 1000 euro musi udzielić Poczcie pełnomocnictwa do dokonania zgłoszenia celnego. Jeśli Poczta otrzyma przesyłkę adresowaną do osoby fizycznej lub prawnej, która nie udzieliła uprzednio pełnomocnictwa, powiadomi adresata listownie o konieczności jego udzielenia w urzędzie pocztowym lub jego filii (jednak nie w agencji pocztowej) i dokona zgłoszenia dopiero po otrzymaniu pełnomocnictwa.

Udzielane Poczcie pełnomocnictwa mogą nosić charakter jednorazowy (do zgłoszenia konkretnej przesyłki), terminowy lub stały. Osoby otrzymujące regularnie przesyłki z towarami spoza Unii Europejskiej zachęcamy do udzielenia pełnomocnictwa stałego. Pełnomocnictwa najlepiej udzielić jeszcze przed złożeniem zamówienia, a najpóźniej przed nadejściem przesyłki do Polski; dostępność pełnomocnictwa zasadniczo przyspieszy dostarczenie przesyłki.

Czekam właśnie na przesyłkę powyżej 150 euro, więc wg tego co przeczytałem na stronie PP chciałem udzielić od razu pełnomocnictwa dla takich przesyłek. Jednak przy okienku usłyszałem że taka paczka trafi do mojego urzędu pocztowego gdzie przed odbiorem będę musiał złożyć pełnomocnictwo, więc na razie nic nie muszę robić.

TL/DR
    - Kontrola celna teraz trwa dużo dłużej
    - Wszystkie przesyłki spoza UE są wprowadzane do systemu przez co naliczany jest VAT oraz cło (gdy wartość paczki jest większa niż 150 euro)
    - Wg Pani w okienku paczka powyżej 150 euro spoza UE będzie czekała w urzędzie pocztowym gdzie trzeba będzie podpisać jednorazowe pełnomocnictwo do załatwiania spraw celnych.
  • Nefere
    NefereRegular Boarder • lv20
    Offline343 replies
    Hej, witam kolegę spod rewiru Pruszcza Gdańskiego :)

Mam podobne doświadczenia. Miałam dwie paczki wysłane w czerwcu - metodami China Post oraz Airmail SP z AmiAmi. Do Polski dotarły w spodziewanym czasie, natomiast w kraju przeleżały ok. 2 tygodnie.

Obie paczki odebrałam bezpośrednio od listonosza i to był pierwszy i jedyny raz, kiedy usłyszałam o kwocie do zapłacenia. I to był mniej więcej podatek z kwoty na deklaracji plus jakiś tam ogon.

Listonosz, który od lat przynosi mi listy, nawet chciał zostawić awizo, bym nie musiała się męczyć z szukaniem drobnych. Tak się zastanawiam, czy na awizo jest podana kwota do pobrania, i czy na poczcie można zapłacić kartą?

View spoilerHide spoilerJedyne "ale" mam do paczki z Chin, która miała kwotę na deklaracji zmniejszoną do 10%, a pośrednik wydrukował kwotę ledwo widocznym tuszem z trzema miejscami po przecinku. Pocztowiec przeczytał co przeczytał i zapłaciłam za cenę z "całości".

Przed zmianami nie płaciłam podatku za paczkę (nawet za EMS na ok 8k jenów), i przy większych paczkach byłam mile zaskoczona.

Gdzieś w świecie pomiędzy Chinami a Europą znajduje się paczka PostNL, która jest warta ~20/200 USD (wysłana przez tego samego pośrednika co paczka wyżej). Słyszałam, że takie paczki są uważane za "wewnątrz UE" i czasem udaje się im uniknąć celników. Ale nie mam pojęcia, czy do tego jest zdolne wielkie pudło ważące ponad 5kg.
  • swanSeer
    swanSeerRegular Boarder • lv4
    Offline12 replies
    5 months ago
    Ja dzisiaj zapłaciłem 8,50 za paczkę o zaniżonej wartości(16 jurków) i zaznaczonej jako gift z N-Y. Nie wiem szczerze mówiąc za co ta opłata, tyle że przyjechała do mojego miasta bezpośrednio z Wawy a tam leżała raptem 2 dni. Do tej pory zawsze jeszcze paczki zahaczały o Poznań, gdzie mi doliczali ewentualny VAT.

Jest jakieś tl;dr co się zmieniło w przepisach od lipca? Mam parę zamówień z AmiAmi, wprawdzie na przyszły rok, ale bym się chętnie dokształcił na zapas.

Nefere5 months ago#98935582Listonosz, który od lat przynosi mi listy, nawet chciał zostawić awizo, bym nie musiała się męczyć z szukaniem drobnych. Tak się zastanawiam, czy na awizo jest podana kwota do pobrania, i czy na poczcie można zapłacić kartą?

Osobiście nie płaciłem jeszcze nigdy kartą na poczcie ale widziałem że terminal mają więc zakładam że nie powinno być problemu?

Co do paczek z PostNL to pewnie z Ali? Nie wiem jak oni to dokładnie robią ale wysyłka z NL do PL jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowa tak jak napisałaś i z tego co mi wiadomo nigdy nic się nie płaci niezależnie od wartości/wagi. Przynajmniej tak się to odbywało do tej pory z moimi paczkami z Ali ale nie pamiętam czy były na nich jakieś deklarowane wartości. Może by było inaczej jakby to były jakieś duże gabaryty czy coś
  • Nefere
    Offline343 replies
    swanSeer5 months ago#98935590Ja dzisiaj zapłaciłem 8,50 za paczkę o zaniżonej wartości(16 jurków) i zaznaczonej jako gift z N-Y. Nie wiem szczerze mówiąc za co ta opłata, tyle że przyjechała do mojego miasta bezpośrednio z Wawy a tam leżała raptem 2 dni. Do tej pory zawsze jeszcze paczki zahaczały o Poznań, gdzie mi doliczali ewentualny VAT.
    Jest jakieś tl;dr co się zmieniło w przepisach od lipca? Mam parę zamówień z AmiAmi, wprawdzie na przyszły rok, ale bym się chętnie dokształcił na zapas.

Długa wersja: www.poczta-pols...

A skrócona: Unia zlikwidowała zwolnienie z podatku za paczki poniżej 22 euro. Teraz poczta zgłasza każdą przesyłkę do urzędu celnego. Niektóre sklepy (Amazon, Aliexpress) pozwalają na zapłatę podatku przy zakupie (to się fachowo nazywa Import One Stop Shop) i ominięciu obsługi celnej w UE.

swanSeer5 months ago#98935590Osobiście nie płaciłem jeszcze nigdy kartą na poczcie ale widziałem że terminal mają więc zakładam że nie powinno być problemu?U mnie w placówce mają terminal, płaciłam za paczki i polecone, ale nie jestem pewna co do tego vatu, czy przyjmują metodą elektroniczną.
    swanSeer5 months ago#98935590Co do paczek z PostNL to pewnie z Ali? Nie wiem jak oni to dokładnie robią ale wysyłka z NL do PL jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowa tak jak napisałaś i z tego co mi wiadomo nigdy nic się nie płaci niezależnie od wartości/wagi. Przynajmniej tak się to odbywało do tej pory z moimi paczkami z Ali ale nie pamiętam czy były na nich jakieś deklarowane wartości. Może by było inaczej jakby to były jakieś duże gabaryty czy cośPaczka jest z Taobao, a pośrednikiem jest Bhiner. Wiem tyle, że rząd/poczta chińska ma podpisaną umowę z Holandią, Szwecją i kilkoma innymi krajami na możliwość nadania paczki z Chin przez pocztę z kraju trzeciego, i z tego korzystają chińscy sprzedawcy. Chyba że masz na myśli umowę Aliexpresu z pocztami europejskimi www.postnl.nl/e... media.poczta-po...
  • Tomala
    Offline6 replies
    Nefere5 months ago#98935582[...]
    Listonosz, który od lat przynosi mi listy, nawet chciał zostawić awizo, bym nie musiała się męczyć z szukaniem drobnych. Tak się zastanawiam, czy na awizo jest podana kwota do pobrania, i czy na poczcie można zapłacić kartą?
    [...]

U mnie jak zmienił się listonosz jakiś czas temu to od razu zostawia awizo i po paczkę muszę iść na pocztę.
    Można na poczcie zapłacić kartą za VAT/cło (jak jest terminal). U mnie na awizo teraz nie było nic podane co do kwoty zapłaty (były to dwie paczki jednocześnie więc może to dlatego), ale też nie było na paczkach nalepek "celnych" z kwotami tak jak to było poprzednio. Pani w okienku skanowała paczkę i podała kwotę do zapłaty.

swanSeer5 months ago#98935590Ja dzisiaj zapłaciłem 8,50 za paczkę o zaniżonej wartości(16 jurków) i zaznaczonej jako gift z N-Y. Nie wiem szczerze mówiąc za co ta opłata

Jest to opłata dodatkowa, za zgłoszenie przesyłki do odprawy celnej i teraz będzie doliczana do każdej przesyłki spoza UE i tak jak Nefere napisała warto się zapoznać z FAQ ze strony Poczty Polskiej.
  • Tomala
    Offline6 replies
    Tomala5 months ago#98935516
    Na poczcie zapytałem się również o paczki spoza UE powyżej 150 euro, bo wg FAQ z strony PP:
    Czekam właśnie na przesyłkę powyżej 150 euro, więc wg tego co przeczytałem na stronie PP chciałem udzielić od razu pełnomocnictwa dla takich przesyłek. Jednak przy okienku usłyszałem że taka paczka trafi do mojego urzędu pocztowego gdzie przed odbiorem będę musiał złożyć pełnomocnictwo, więc na razie nic nie muszę robić.

No i pani w okienku nie miała racji. Dziś dostałem pismo z Pruszcza odnośnie przesyłki powyżej 150 euro. Muszę dostarczyć im informacje o zakupię (co w paczce jest, na jaką kwotę był zakup itp) oraz pełnomocnictwo do załatwiania spraw celnych.

Z tym pismem udałem się na pocztę gdzie już nie było problemu z wystawieniem pełnomocnictwa stałego do załatwiania tych spraw.

Od razu też wszystko zeskanowałem i wysłałem mailem. Nigdy wcześniej nie musiałem nic dosyłać do nich odnośnie przesyłek (vat/cło leciało z automatu tak jak zadeklarował nadawca), więc nie wiem czy w takiej formie jak wysłałem to im wystarcza.

Edit
    Na szczęście wystarczyło. Wczoraj wysłany mail a dziś paczka została zwolniona po kontroli.
  • Satori23
    Satori23Regular Boarder • lv7
    Offline3 replies
    4 months ago
    swanSeer5 months ago#98935590

Dorzucę coś od siebie z pozdrowieniami dla Wielkopolan zmagających się z odprawą celną ;)

Stwierdzenie zamieszczone w pakiecie VAT e-commerce: „ poczta polska - czyli jako tzw. przedstawiciel pośredni ” - hm... dobre sobie :)

Niezależnie czy będziemy mieli do czynienia z przesyłką poniżej 150 euro lub powyżej tej wartości, w obu przypadkach państwo ściągnie od nas należności. W pakiecie zawarty jest cennik. Radzę do niego zerknąć i się zastanowić, którą formę pełnomocnictwa wybrać. Każdy bez namysłu opowie się za stałym (wygodne) ale czy aby na pewno?

Na otarcie łez po dodatkowych opłatach pozostawili na możliwość wyboru. Mowa o przesyłkach do 150 euro. Można samemu dokonać odprawy celnej jednak należy złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnomocnictwa domyślnego. Troszkę zaoszczędzimy złotówek jednak wydamy je na VAT. Z mojej punktu widzenia wygląda to tak: kopią leżącego plując mu w twarz!
    Zakup powyżej 150 euro musi odbyć się za pośrednictwem poczty (zakładam że przesyłek o tej wartości jest najwięcej) natomiast powyżej 1000 euro konieczne jest samodzielne dokonanie odprawy. Tylko jedno słowo może określić ten dekret - absurd.
    Złożenie pełnomocnictwa z naszej strony nie stanowi problemu. Ma charakter ustny za okazaniem dowodu osobistego w dowolnej filii poczty nie agencji! Osobiście dokonałem go gdy przesyłka znalazła się w Warszawie. Po wydrukowaniu i podpisaniu pełnomocnictwa, spełniamy kryteria (nie otrzymujemy żadnego potwierdzenia) Tu uwaga z mojej strony, personel nie został przeszkolony. Pani w okienku była zdziwiona moją prośbą, stwierdziła że na ścianie za plecami znajduje się plakat informacyjny i na dzień dzisiejszy nikt nie składał takiego oświadczenia. Zerknąłem na niego i się zapytałem, czy pani go powiesiła? Nie, więc proszę się z nim zapoznać. Tak wiem, ośmieszyłem pracownika poczty. Jednak brak szkolenia personelu doprowadził do wydłużenia się kolejki a co najważniejsze sporo czasu straciliśmy na zapoznanie się z systemem.
    Przejdziemy teraz do najważniejszego tematu, czyli przesyłki. Mamy do czynienia z EMS, zakup o wartości powyżej 150 euro. Standardowo w Japonii, trochę poleżała (9dni) aż trafiła do Warszawy. Po dwóch dniach znalazła się w Poznaniu. Jak to bywa na Głogowskiej, nieco zapomniana może przez długość tej ulicy a raczej ilość sygnalizacji świetlnej ;) Tak więc status paczki się zmieniał, otrzymałem zawiadomienie. Dodatkowo w kopercie jest druk do wypełnienia, poprzednio na zawiadomieniu była tabela do zgłoszenia celnego jednak teraz przy znacznej ilości środków stwierdzili że stać ich na kartkę dodatkowego papieru :) Standardowo podajemy im to co żądają, na tacy ( skan wypełnionego zgłoszenia celnego, zrzut dowodu zapłaty i złożonego zamówienia w sklepie) Dni mijały, aż tu nagle pojawił się ciekawy status: przetwarzanie w urzędzie pocztowym dostawy - planowana data dostawy, hm… szkoda że jej nie podali. Jednak w tym samym dniu otrzymałem przesyłkę, w którym ten status się pojawił. Cała ta otoczka, z zawiadomieniem, odprawą celną, dostarczeniem paczki trwała 3 dni w Poznaniu ( nie spodziewałem się tak szybkiej obsługi ) Tak przedstawia się moja opinia i sprawozdanie z dostawy.
  • lorddralnu
    lorddralnuModerator • lv41
    Offline16 replies
    4 months ago
    Satori234 months ago#100308026
    Zakup powyżej 150 euro musi odbyć się za pośrednictwem poczty (zakładam że przesyłek o tej wartości jest najwięcej) natomiast powyżej 1000 euro konieczne jest samodzielne dokonanie odprawy. Tylko jedno słowo może określić ten dekret - absurd.

Na pierwszy rzut oka, jedyna zmiana dotyczy przesyłek o wartości zadeklarowanej jako <150 EUR bo każda teraz podlega opłacie i są odprawiane bez kontaktu z importerem. Te >1000EUR zawsze wymagały "samodzielnego" wypełnienia dokumentu SAD (w cudzysłowie bo znaczna większość ludzi i tak będzie musiała skorzystać z usług agencji celnej).

Niestety, znacznemu pogorszeniu uległa obsługa klienta. Kiedyś przynajmniej był telefon do UC, do magazynu, mail/telefon do "pań z sekretariatu przyjmującego zgłoszenia celne". Odbierać telefonów za bardzo nie chcieli, ale jak ktoś miał wolną godzinę (ehh...) to szło się dowiedzieć co się z paczką dzieje. Teraz jest ogólna infolinia PP, na której nie wiedzą nic oraz mail który służy tylko do wysłania zgłoszenia. Domyślam się, że jak będą mieli wątpliwości podczas odprawy to się zgłoszą sami, ale są czasem sytuacje kiedy jeden telefon może rozwiązać masę problemów (czasem sekretariat zapomni przesłać deklaracje dalej, czasem stwierdzą że czegoś brakuje ale "jescze nie wysłali maila bo system im nie działał", etc.).

Druga sprawa to "papierki" dołączane do paczki. Poprzednio wynikało z nich za co właściwie się płaci - każda pozycja z deklaracji miała jasno podany należny VAT i cło. Teraz tego nie ma i przynoszą tylko wydrukowanego maila, którego się im wysłało wraz z deklaracją (szkoda gadać…). Problem jest wtedy, kiedy wyliczone należności się nie zgadzają i chce się ubiegać o zwrot nadpłaconych należności. Kto przechodził te męki wie, że zawsze była to kilkumiesięczna batalia. Teraz na dodatek nie ma kluczowego dowodu, z którego wynikało gdzie potencjalnie celnicy popełnili błąd.
  • Nefere
    Offline343 replies
    1 month ago • Updated 1 month ago
    Z tydzień czy dwa temu odebrałam paczkę z nieprzyzwoicie wysokim podatkiem - 36zł za książki warte 2000 jenów (według deklaracji). Dziś sprawdziłam zaświadczenie celne z WER Lublin (do pobrania ze strony śledzenia PP), i się okazało, że naliczyli 23% podatku za książki (powinno być 5%) i taką samą stawkę za wysyłkę. Sama paczka była uszkodzona/sprasowana, ale nie otwierana i nie wypakowywana.

Pierwszy raz zdarzyło mi się opłacenie vatu za wysyłkę (3 paczki miały farta). Przykładowo we wrześniu miałam podobną paczkę (właściwie to kopertę A4) z książkami 1000 jenów, za którą zapłaciłam łącznie 11,50zł. Tyle że one przechodziły przez WER Pruszcz Gdański.

Raczej nie warto się szarpać za parę złotych (chyba że sztuka dla sztuki) - oryginalnie w paczce były książki za 1300 jenów i gachapony za 2000 jenów (co by dało ~20zl podatku). Pierwszy raz korzystałam z tego konkretnego forwardera i nie spodziewałam się, że wypisze w ciemno deklarację celną na podstawie samego opisu zawartości paczki.
  • dehirak
    dehirakRegular Boarder • lv13
    Offline7 replies
    1 month ago
    Z mojego doświadczenia ( na razie małego, bo chodzi o jedną paczkę), te nowe zasady celne bardzo źle działają. Zamówiłam kilka gadżetów przez Zenmarket, który udostępnia opcję opłacenia VATu z góry. Skorzystałam z niej, ale pocztą dostarczyła paczkę z wielką naklejką, że muszę opłacić VAT. Mimo, że na etykiecie była informacja, że VAT już zapłacony. Na poczcie poradzili, żebym zapłaciła, bo inaczej nie wydadzą paczki, a później żebym napisała odwołanie. Tak zrobiłam. Ostatecznie poczta odesłała mnie do urzędu celnego, ten do poczty, ten ponownie do urzędu celnego...i czekam już miesiąc, żeby ktoś mi oddał ten podwójnie zapłacony VAT. Obie instytucje/urzędy twierdzą, że oni się tym nie zajmują, tylko ten drugi. Porażka.
  • Tomala
    Offline6 replies
    7 days ago
    dehirak1 month ago#104166047Z mojego doświadczenia ( na razie małego, bo chodzi o jedną paczkę), te nowe zasady celne bardzo źle działają. Zamówiłam kilka gadżetów przez Zenmarket, który udostępnia opcję opłacenia VATu z góry. Skorzystałam z niej, ale pocztą dostarczyła paczkę z wielką naklejką, że muszę opłacić VAT. Mimo, że na etykiecie była informacja, że VAT już zapłacony. Na poczcie poradzili, żebym zapłaciła, bo inaczej nie wydadzą paczki, a później żebym napisała odwołanie. Tak zrobiłam. Ostatecznie poczta odesłała mnie do urzędu celnego, ten do poczty, ten ponownie do urzędu celnego...i czekam już miesiąc, żeby ktoś mi oddał ten podwójnie zapłacony VAT. Obie instytucje/urzędy twierdzą, że oni się tym nie zajmują, tylko ten drugi. Porażka.

Trochę lipa, sam niedługo będę się z tym mierzył. Z ciekawość ostatnio się o to zapytałem na poczcie to powiedzieli mi żebym zgłosił to do urzędu celnego, a jak tam nic to nie da to żebym złożył reklamację na poczcie.

Mam parę zamówień łączonych przez GSC gdzie była stała kwota za wysyłkę (2000jpy za zamówienie), ale po otrzymaniu przesyłki na papierku celnym podana kwota wysyłki jest wyższa. Na razie to była niewielka różnica, gdzie na VATcie wyszło około 20-30 zł więcej do zapłaty i nie chciałem się bawić w zwrot nadpłaty.

Ale teraz czekam m.in. na wysyłkę Altria Pendragon - B-style - 1/4, której to wysyłka poprzedniej wersji kosztuje powyżej 12000jpy (EMS), więc VAT nadpłacę już powyżej 100 zł i raczej chciałbym otrzymać zwrot tej różnicy.
  • dehirak
    dehirakRegular Boarder • lv13
    Offline7 replies
    7 days ago
    Tomala7 days ago#105540185Trochę lipa, sam niedługo będę się z tym mierzył. Z ciekawość ostatnio się o to zapytałem na poczcie to powiedzieli mi żebym zgłosił to do urzędu celnego, a jak tam nic to nie da to żebym złożył reklamację na poczcie.
    Niestety nie udało mi się uzyskać tego podwójnie zapłaconego VATu. Poczta i urząd celny przerzuciły się odpowiedzialnością kilka razy i wreszcie napisali taki prawny bełkot, że zrozumiałam tylko, że nie oddadzą.

Powodzenia z oczekiwaniem na przesyłkę, bo moja kolejna paczka leży w urzędzie celnym już 3 tygodnie i kiśnie. Nie mogę się doszukać info, czy jest jakiś limit czasowy dla urzędu, po którym ponosiłby odpowiedzialność za przetrzymywanie przesyłek. Heh, pewnie nie.
  • Join the club to join the discussion.
  • 12 replies